Trójmiasto
Trójmiasto
Trójmiasto to wyjątkowy kompleks 3 różnych organizmów miejskich połączonych unikalnym położeniem nad Zatoką Gdańską i oddzielonych polodowcowymi wzgórzami morenowymi od reszty świata. 1000 letni Gdańsk, stolica pomorskiego, o wysokich walorach architektonicznych i kulturowych łączy się z najsłynniejszym kurortem i uzdrowiskiem Sopot, który z kolei poprzez nadmorski las sąsiaduje z modernistyczną i bardzo nowoczesną Gdynią. Trzy miasta połączone szybką koleją miejską i wspólną ofertą zakupową, wypoczynkową oraz kulturalną. Doskonale połączone ze światem, drogą lądową, powietrzną i wodną, oferuje szereg atrakcji i niepowtarzalny klimat.
Nocleg
Jeśli zdecydujesz się przyjechać do Trójmiasta w sezonie, musisz odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg. Zobacz nasze propozycje hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy campingów. W części z nich istnieje możliwość rezerwacji on-line.
Transport
Przed wycieczką warto przemyśleć kwestie transportowe. Do Trójmiasta bez trudu dotrzesz z każdego większego miasta własnym środkiem transportu, autokarem lub pociągiem. Szybko i ekonomicznie można dotrzeć Polskim Busem. Z kilku miast w Polsce istnieje możliwośc podróży samolotem. Jeśli wybierzesz lot, zorganizuj sobie transport z lotniska. Podczas pobytu w Trójmieście pamiętaj o najbardziej popularnym środku transportu, czyli Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Podczas pobytu możesz także skorzystać z wodnych wycieczek. Z każdego z trzech miast kursuje Tramwaj Wodny na Hel.
Zwiedzanie
Zwiedzanie historycznego centrum Gdańska najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, otwierającej Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. W Bramie tej działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, zwany Barbakanem Gdańskim, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu.
Tuż za nim znajduje się Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Na przestrzeni ograniczonej z jednej strony Teatrem Wybrzeże, a z drugiej Barbakanem, mieści się Targ Węglowy, na którym odbywa się wiele imprez, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Tuż za Złotą Bramą rozciąga się wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się w większości z XVI i XVII wieku. Jednak znajdziemy tu również nawiązania do gotyku. Niegdyś kamieniczki należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i wysokich urzędników Gdańska, a obszerne kwatery wynajmowano królom polskim. Jedną z najpiękniejszych kamieniczek przy ul. Długiej jest bez wątpienia Dom Uphagena gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz Głównego Miasta, najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, niegdyś siedziba władz miasta. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Warto zwiedzić jego misternie zrekonstruowane wnętrza (w Internecie można również obejrzeć animację rozbudowy Ratusza.)
Dokładnie naprzeciw Ratusza znajduje się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami oraz albumami Gdańska. Tu możesz wynająć przewodnika.
Sercem Gdańska, zamiast charakterystycznego dla wielu miast "rynku", jest Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tu znajduje się symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, z królującym od 1633 roku królem mórz. Za fontanną wzosi się Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów "Panienka z okienka", czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Spróbuj odnaleźć miejsce na Długim Targu, z którego można zobaczyć równocześnie trzy posągi Neptuna. Jeśli już teraz chcesz poczuć się tak, jakbyś stał na środku Długiego Targu, zobacz panoramę Długiego Targu. Spacerując w kierunku Motławy ulicą Długą, dotrzesz do Zielonej Bramy, oddziału Muzeum Narodowego w Gdansku. Gdy przejdziesz przez bramę, znajdziesz się na Długim Pobrzeżu. Twój wzrok od razu przyciągnie charakterystyczna sylwetka Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Dominujący nad Motławą Żuraw jest uznawany za jeden z symboli Gdańska. Minąwszy Zieloną Bramę, możesz przekroczyć rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Wówczas dotrzesz na Szafarnię i do gdańskiej mariny, aż na wyspę Ołowiankę.
Turyści chętnie zatrzymują się na Zielonym Moście - to jedno z ulubionych miejsc widokowych, gdzie spacerowicze chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Skręcając w lewo za Zieloną Bramą, możesz kontynuować spacer wzdłuż Motławy. W pierwszej kolejności miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w okresie wakacyjnym mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy "Galeon Lew". Mijając ciąg kamienic, w których znajdują się sklepy z suwenirami i restauracje, dotrzesz do majestatycznego Żurawia, który służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach, a także pełnił także funkcję bramy miejskiej. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane kiedyś siłą ludzkich nóg.
Do Żurawia przylega nowoczesna kamienica wpisująca się w historyczną pierzeję, w której mieści się otwarty w 2012 roku Ośrodek Kultury Morskiej (najmłodszy oddział Narodowego Muzeum Morskiego).
Główna siedziba Muzeum Morskiego znajduje się po przeciwległej stronie Motławy - na Ołowiance - w trzech zabytkowych Spichlerzach: "Panna" "Miedź" i "Oliwski". Do Muzeum Morskiego należy również zacumowany przy nabrzeżu statek-muzeum Sołdek, pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej - jedna z największych atrakcji Gdańska. Po drugiej stronie rzeki usytuowana jest Wyspa Spichrzów, gdańska marina, a nieco dalej wzdłuż kanału portowego - Polska Filharmonia Bałtycka zlokalizowana w budynkach po dawnej, XIX - wiecznej elektrociepłowni. Komunikację po obu stronach rzeki umożliwia prom Motława. Na Ołowiankę ma wkrótce prowadzić kładka nad rzeką. Spacerując Długim Pobrzeżem warto przejść przez średniowieczną, gotycką Bramę Mariacką, prowadzącą, na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie. Ulica Mariacka jest przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z przedprożami, które zdobią rzygacze, wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. To tu kupisz pamiątki wykonane z bursztynu, którego Gdańsk jest stolicą. Tuż za Bramą Mariacką znajduje się Muzeum Archeologiczne, największa tego typu placówka w Polsce Północnej, ze zbiorem ponad 27 tys. eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych oraz przyrodniczych. Muzeum posiada także wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę Gdańska. Wąska i pełna stoisk z bursztynami ulica Mariacka prowadzi do wielkiej, monumentalnej świątyni. Bazylika Mariacka to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska. Z wysokiej na 77,6 metrów wieży, na którą wiedzie blisko 400 schodów, można podziwiać panoramę miasta.
Po wyjściu z Bazyliki Mariackiej polecamy spacer ulicą Piwną, w której ciagle powstają nowe restauracje, kawiarenki czy młodzieżowe kluby. Ma na to wpływ pobliskie sąsiedztwo uczelni wyższej, czyli Akademii Sztuk Pięknych, częściowo zlokalizowanej w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni. Stąd warto zboczyć do Kaplicy Królewskiej, jedynej barokowej świątyni na Głównym Mieście. Naprzeciwko Kaplicy, u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w 2009 roku stanęła Fontanna Czterech Kwartałów, z czterema lwami symbolizującymi miasto Gdańsk. Przechodząc przez pasaż Wielkiej Zbrojowni lub obchodząc go uliczką Teatralną, znajdziemy się ponownie na Targu Węglowym, gdzie zlokalizowany jest Teatr Wybrzeże, będący - obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie - jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Tuż obok Targu Węglowego mieści się Targ Drzewny, nad którym dominuje pomnik króla Jana III Sobieskiego. Stąd warto wybrać się na ulicę Korzenną, by zobaczyć Ratusz Staromiejski, z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską i dawnym Gabinetem Burmistrza. Przy ulicy Korzennej zobaczysz pomnik Jana Heweliusza i największą współczesną atrakcję turystyczną - Most chlebowy zwany Mostem Miłości który został ustawiony w 2011 roku wzorem innych europejskich miast.Na moście usytuowanym nad Kanałem Raduni po obu stronach balustrady wiszą setki kłódek zakochanych.
W sercu Gdańska warto wstąpić do kościołów: św. Mikołaja, najstarszego kościoła Gdańska, powstałego u schyłku XII wieku oraz kościoła św. Katarzyny, najstarszego kościoła parafialnego Starego Miasta, określanego mianem Matrona Loci.
Spod Ratusza Staromiejskiego Podwalem Staromiejskim i ulicą Tartaczną kieruj się w kierunku placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie znajduje się Muzeum Poczty Polskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się ono w historycznym budynku, w którym rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń II wojny światowej. Ekspozycja poświęcona jest historii obrony Poczty Polskiej w Gdańsku na tle sytuacji Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk. Zwiedzając Gdańsk nie można pominąć miejsca, w którym rozpoczęła się walka przeciwko polityce realnego socjalizmu. Chodzi oczywiście o Stocznię Gdańską ze słynnymi dźwigami portowymi, które wpisały się na stałe w krajobraz miasta.